Podstawy Pion Wieża Skoczek Goniec Hetman Król Roszada Szach i Mat Pat Zapis
Nieśmiertelne Szachy online Turnieje szachowe W.C.N. Lichess.org
Historia szachów Akiba Rubinstein Paul Morphy Mieczysław Najdorf Aron Nimzowitsch Wilhelm Steinitz Garri Kasparow Judit Polgar
Programy Download Szachy i Linux Fritz 10 Fritz 12 Junior 10 Chessmaster Shredder
Quiz szachowy Ładne partie Stare dzieje Filmy szachowe
Autor Goście Historia strony Kontakt
Strony szachowe
Szachy online

Szachy online - krótki przegląd serwerów szachowych

Szachy to jedna z dyscyplin sportowych, które zyskały bardzo wiele na zaistnieniu zjawiska zwanego internetem. Szachy korespondencyjne czerpią korzyści z poczty e-mail. Trening szachowy przez internet to już prawie standard. Relacje na żywo z najwiekszych imprez w których udział bierze światowa czołówka, zapisy partii turniejowych dostępne jeszcze tego samego dnia do pobrania ze strony organizatora a nawet filmiki przedstawaijące interesujące aspekty szachowego życia to tylko mała część możliwości jakie pojawiły się wraz z nastaniem ery internetu.

Szachy online to ogólnie rzecz biorąc gra w szachy przez internet. Najczęściej z przeciwnikiem, który tak jak my zasiada przed ekranem komputera domowego. Niejednokrotnie jest to osoba z odległego zakątka kuli ziemskiej. W celu zorganizowania (a także w celu zarobkowym) przeciwnika do gry powstały tak zwane serwery szachowe. Miejsca gdzie gromadzą się szachiści z całego świata aby zagrać w szachy, porozmawiać o królewskiej grze a często i przejrzeć najnowsze partie lub przeczytać aktualności szachowe. Oto najpopularniejsze serwisy do gry w szachy online:


ICS czyli Internet Chess Server był pierwszym tego typu serwerem. Pisany przez wolontariuszy był swego rodzaju ewenementem. Szybko zyskiwał popularność, wielu szachistów łączyło się z nim używając telnetu. ICS był przedsiewzięciem niekomercyjnym aż do roku 1995 kiedy to został przekształcony w niejasnych okolicznościach w przedsięwzięcie biznesowe. Wtedy tez nastąpił rozłam wśród programistów piszących kod serwera i powstały dwie platfofrmy - ICC oraz FICS.

ICC czyli Internet Chess Club to najstarszy z obecnie działających. Funkcjonuje od 1 marca 1995 roku. Na dzień dzisiejszy roczny koszt uczestnictwa to 60$ (studentom przysługują zniżki). Przez wiele lat był liderem na rynku. Na ICC można obserwować na żywo blitze grane przez znane gwiazdy na czele z Hikaru Nakamurą i Alexem Moroziewiczem. Organizowane są turnieje z nagrodami, symultany oraz zabawy typu PTM (Play the Master) gdzie można zagrać z silnymi zawodnikami a nawet arcymistrzami. Przebywając na serwerze odczuwa się pełny profesjonalizm. Na uwagę zasługują też lekcje szachowe oraz radio chess.fm. Wszystkie ważne turnieje szachowe są relacjonowane na żywo, dodatkowo partie są komentowane przez wysokiej klasy arcymistrzów lub przez gości zaproszonych do studia. Z serwerem najlepiej łaczyć się za pomoca klienta BlitzIn.

FICS czyli Free Internet Chess Serwer funkcjonuje od 5 marca 1995 roku. Jest przedsięwzięciem niekomercyjnym, mimo to bardzo zaawansowanym. Rzesza wolontariuszy pomaga w jego utrzymaniu oraz sprawnym funkcjonowaniu serwisu. Nowy użytkownik może liczyć na pomoc administratorów oraz moderatorów. Organizowane są turnieje róznego rodzaju, w tym z nagrodami. Przeprowadzane są relacje na żywo z ważniejszych imprez szachowych. Fics posiada rozbudowany system lektur i lekcji szachowych stworzony oczywiście przez samych użytkowników. Panuje tutaj fantastyczna, szachowa atmosfera porównywalna jedynie do tej, jaka panowała na nieistniejącym już niestety WCN. Z serwerem najlepiej jest się łączyć za pomoca programu BabasChess.

Playchess to obecnie numer 1 wśród serwerów do gry w szachy. Jego właścicielem jest niemiecki koncern Chessbase. Koszt rocznego członkostwa to 30 euro. Jednak można też uzyskac roczny dostęp do serwera kupując jeden z programów Chessbase. Często jest to Fritz sprzedawany w wielu krajach za cenę około 25 euro. Najprawdopodobniej to rozwiązanie spowodowało tak szybki wzrost popularności Playchess. Stałymi gośćmi serwisu bywają Michael Adams, Nigel Short, Hikaru Nakamura i inne gwiazdy których grę możemy śledzić na żywo dzięki opcji kibicowania. Również tutaj przeprowadzane są relacje na żywo z wielkich turniejów podczas których dostępne są wysokiej klasy komentarze Yassera Seirawana. Dla nowicjuszy przewidziano szachowe lektury, a także rozgrywane są turnieje z nagrodami. Każdy użytkownik o randze gońca (nie trudno uzyskać) może zorganizować swój własny turniej. Z serwerem łączymy się za pomocą aplikacji klienckiej lub bezpośrednio z programu (np. Fritz, Junior).


Poza tą trójką istnieją mniejsze, posiadające również swoich zwolenników serwisy. Oto niektóre z nich:

Darmowy serwer Lichess.org, rozwijany na licencji Open Source. Nie wymaga instalacji, działa w przeglądarce www. Oferuje grę w szachy klasyczne oraz szachy 960. Posiada bogaty zbiór zadań szachowych, których rozwiązywanie wiąże się z uzyskaniem rankingu zadaniowego (dla zarejestrowanych użytkowników). Warto śledzić rozwój tego (coraz popularniejszego) serwera do gry w szachy online.

Instant Chess gdzie zagramy w szachy bez instalacji aplikacji klienckiej. Z serwisem łaczymy się za pomocą przeglądarki internetowej. Stosunkowo łatwo tutaj dobrać przeciwnika do rozgrywania dłuższych parrtii.


Krajowe serwery do gry w szachy online:

Kurnik - szachy na świetnym, krajowym serwerze z grami online.

64pola - pierwsza polska kafejka szachowa (już nie funkcjonuje).

Szachy.org - swego czasu bardzo popularny w Polsce (już nie funkcjonuje).

Grafika: d4u.pl      Copyright © 1998 - 2024 www.szachowisko.pl    Polityka prywatności i cookies        Aktualizacja strony: 26.05.2015
SZACHOWISKO - Szachy dla każdego