System Linux zyskuje coraz większą popularność wśród użytkowników komputerów domowych, nie jest to już system dostępny tylko dla maniaków konsoli tekstowej względnie Midnight Commandera :). Środowisko KDE umożliwia wygodną pracę oraz konfigurację użytkownikom przyzwyczajonym do rozwiązań windowsowych. Dystybucje typu Mandriva ułatwiają zmianę systemu z płatnego na darmowy. Oczywiście jest to temat do dyskusji a niejeden "guru"... ale wróćmy do tematu.
Jakie aplikacje pod Linuxem znajdą szachiści.
Pominę tutaj uruchamianie programów windowsowych w tzw. emulatorach, co działa, ale nie każdy lubi.
Obsługa szachowych baz danych
Potentaci, czyli Chessbase oraz Convekta (ChessAssistant) nie są zainteresowani klientem niszowym. Nie jest to jednak powód do nadmiernych zmartwień ponieważ istnieje SCID o którym pisałem w dziale "Darmowe programy", cytuję:
Scid to wspaniała baza szachowa. Funkcjonalnością nie ustępuje ona drogim produktom komercyjnym, przewyższając je szybkością pracy. Posiada własny, wydajny format zapisu baz szachowych, obsługuje uniwersalny standard pgn, umożliwia analizę partii za pomocą wbudowanego enginu (Scidlet), a także podłączanie darmowych silników np. Crafty. Scid posiada polskie menu.
http://scid.sf.net
Muszę jednak dodać, iż autor prawdopodobnie zaniechał projektu w roku 2004. Wprawdzie w 2006 roku dokonał małej aktualizacji strony, jednak przyszłe losy programu nie są znane. Brakuje więc takich danych jak aktualna lista elo czy też aktualizacja bazy szachistów. Na dzień dzisiejszy nie zmniejsza to jednak znacząco funkcjonalności bazy.
Na bazie SCIDa powstał nowy projekt, poczatkowo pod nazwą newSCID, teraz kontynuowany jako ChessX. Znajduje się on jednak w początkowej fazie realizacji. Dla zainteresowanych podaję linka:
ChessX - A New Generation Chess Database
O innej kontynuacji SCID-a piszę tutaj.
Swoich zwolenników ma również Jose Chess Database
Jose - Chess Database
Szachy online
Gra w szachy online przez internet. Playchess.com oraz worldchessnetwork.com umożliwiają wejście na serwer tylko za pomoca własnych (windowsowych) aplikacji. Fics (freechess.org) oraz ICC (chessclub.com - płatny) umożliwiają uzytkownikom Linuxa swobodną grę na swoich serwerach.
Jin to program napisany w Java. Umożliwia dostęp do obu powyższych serwerów szachowych. Ma prosty, ładny interfejs obsługujący podstawowe funkcje tych serwerów. Jest dobrym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie prostotę instalacji i minimum konfiguracji.
http://jinchess.com/
Znacznie bardziej rozbudowanym interfejsem jest eBoard.Obsługuje popularną, zwłaszcza na FICS, odmianę gry w szachy zwaną bughouse. Oprócz samej gry w szachy online umożliwia również rywalizację z enginami szachowymi. Można także dokonać analizy partii z uzyciem tychże silników (programów).
eBoard - rozbudowany klient serwerów szachowych
Programy szachowe
Jeżeli chcemy po prostu zagrać w szachy z programem, doskonale do tego celu nadaje się XBoard.
Xboard jest najczęściej wykorzystywany jako interfejs dla enginów szachowych, umożliwia też grę na serwerach szachowych. Edytując pliki .ini Xboarda można w pełni wykorzystac jego bogate możliwośći.
http://www.tim-mann.org/chess.html
Powyższy artykuł nie obejmuje oczywiście wszystkich dostępnych pod Linux programów szachowych. Większośc serwerów do gry w szachy udostępnia możliwość wejścia za pomoca przeglądarki www poprzez aplety Java. Skupiłem się na opisie aplikacji darmowych, zgodnych z ideą systemu Linux, których sam używam gdy od czasu do czasu mam ochotę odpocząć od windowsa.