Podstawy Pion Wieża Skoczek Goniec Hetman Król Roszada Szach i Mat Pat Zapis
Nieśmiertelne Szachy online Turnieje szachowe W.C.N. Lichess.org
Historia szachów Akiba Rubinstein Paul Morphy Mieczysław Najdorf Aron Nimzowitsch Wilhelm Steinitz Garri Kasparow Judit Polgar
Programy Download Szachy i Linux Fritz 10 Fritz 12 Junior 10 Chessmaster Shredder
Quiz szachowy Ładne partie Stare dzieje Filmy szachowe
Autor Goście Historia strony Kontakt
Strony szachowe
Lichess.org

Lichess.org - serwer szachowy

W roku 2011 Lichess.org by małą kafejką szachową, gdzie grywało online około 100 osób. Od tego czasu serwer bardzo się rozwinął. Serwer jest darmowy i według zapewnień na stronie zawsze takim pozostanie. Oprogramowanie jest tworzone na licencji Open Source, autorzy zachęcają do uruchamiania własnych kopii serwera. Lichess nie wyświetla żadnych reklam.

Serwer nie wymaga rejestracji, jednak warto się zarejestrować (nie podajemy żadnych danych osobowych). Zarejestrowany użytkownik ma dostęp do kilku dodatkowych funkcji. Przede wszystkim jednak, może śledzić swoje postępy w grze w oparciu o uzyskiwane rankingi i korzystać z analizy komputerowej dla rozegranych partii. Język interfejsu przetłumaczono na kilkadziesiąt języków, w tym polski.

Poniżej niektóre z atrakcji jakie proponuje Lichess.

Automatyczne turnieje online:

W zasadzie cały czas trwa jakiś turniej z cyklu Hourly (rozgrywane co godzinę). Hourly Blitz to turnieje z czasem 5 minut na zawodnika, Hourly Bulet - czas 1 minuta dla zawodnika. Turnieje te są liczone do rankingu graczy. Oprócz cyklu godzinowego tego są rozgrywane turnieje z serii Daily i Weekly. Dodatkowo każdy z zarejestrowanych użytkowników może skonfigurować własny turniej.

Zasady punktacji turniejowej nie są skomplikowane, jednak ich odmienność od tradycyjnych systemów turniejowych powoduję, że wygrać może zawodnik z niskim rankingiem. Podnosi to zdecydowanie ich atrakcyjność. Ilość partii rozgrywanych w ramach turnieju nie jest z góry ustalona i w praktyce nie jest równa dla wszystkich. Pary graczy są dobierane losowo, po zakończeniu partii od razu (bez czekania na koniec rundy) możemy wylosować innego, wolnego zawodnika. Warto grać szybko i szybko matować :). Za zwycięstwa w serii bez porażki otrzymuje się dodatkowe punkty. Po określonym czasie turniej będzie zakończony, trwające partie są anulowane i podlicza się końcową tabelę.

Zadania szachowe:

Lichess oferuje kilkadziesiąt tysięcy zadań szachowych do rozwiązania. Zazwyczaj są to zadania polegające na wyszukaniu mata lub najlepszej kontynuacji. Poziom zadań jest bardzo zróżnicowany i dobierany według aktualnego rankingu zadaniowego dla zawodnika. Same zadania również posiadają swój ranking, który ulega zmianie na niższy jeżeli zadanie zostało rozwiązane prawidłowo a zmianie na wyższy gdy gracz nie potrafił zadania rozwiązać.

Gra i analiza z komputerem:

Serwer umożliwia zagranie partii przeciwko silnikowi Stockfish, najsilniejszemu obecnie programowi szachowemu na licencji Open Source. Do wyboru mamy 8 poziomów siły gry. Stockfish posiada na Lichess zmienny ranking, obliczany na podstawie rozegranych partii.

Po rozegranej partii można zlecić jej analizę Stockfishowi (nie trwa ona długo). Program wskaże nam nasze i przeciwnika błędy i lepsze (wedłu niego) warianty czy też kontynuacje.

Pozostałe funkcje:

Szczegółowe statystyki rozegranych partii, Import gier, Edytor szachownicy, Lichess TV, Zespoły graczy, Forum i wiele innych, które polecam poznać samemu.

Grafika: d4u.pl      Copyright © 1998 - 2024 www.szachowisko.pl    Polityka prywatności i cookies        Aktualizacja strony: 26.05.2015
SZACHOWISKO - Szachy dla każdego